Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

ACOG: Gestacijski dijabetes

Novosti u opstetriciji
U rasvjetljavanju patofiziologije gestacijskog dijabetesa postignut je značajan napredak, a novi pomaci doveli su do objavljivanja novih smjernica probira, dijagnoze i vođenja gestacijskog dijabetesa, koji su svi obrađeni u ovom članku.



ACOG: Kada je riječ o gestacijskom dijabetesu, manje je više



ACOG Committee on Practice Bulletins–Obstetrics. Practice Bulletin #137: Gestational diabetes mellitus. American College of Obstetricians and Gynecologists. Obstet Gynecol. 2013;122(2 Pt 1):406–416.


Gestacijski dijabetes uzrok je 90 % dijabetičkih trudnoća, i njegova je incidencija u porastu u Sjedinjenim Američkim državama zajedno sa epidemijom pretilosti. Nedavnih godina, bilo je nekoliko debata o najboljem načinu probira, dijagnozi i liječenju gestacijskog dijabetesa.

Postoje višestruki kriteriji za pozitivni 1-satni (130–140 mg/dL) ili 3-satni test opterećenja glukozom (Carpenter and Coustan vs National Diabetes Data Group), bez komparativnih studija ili konsenzusa koja je verzija bolja.

Niže granične vrijednosti povećavaju stopu gestacijskog dijabetesa i do 50 %, dok više granične vrijednosti snižavaju stopu lažno pozitivnih nalaza i reduciraju potrebu da dodatnim testovima.

Neke grupe preporučile su odmak od tradicionalnog two-step procesa na one-step pristup koji upotrebljava 2-satni, 75-g test opterećenja glukozom uobičajeno upotrebljavan izvan trudnoće.

Nije jasno da li bi ovaj pristup pojednostavnio i standardizirao proces i mogao poboljšati ishode u 'graničnim' trudnoćama koje bi promakle sa manje strogim smjernicama.

Međutim, osnovna stopa gestacijskog dijabetesa upotrebljavajući ovaj one-step pristup vjerojatno bi se povećala od 7 % do 18 % ili više, ovisno o populaciji pacijentice. Takav porast bio bi okidač ogromnog porasta u troškovima i resursima potrebnim za brigu o tim pacijenticama, bez podataka o ishodima ili primjerenoj terapiji te proširene grupe žena sa gestacijskim dijabetesom.

Liječenje nema jasno određenu graničnu vrijednost

Liječenje gestacijskog dijabetesa usredotočeno je na intenzivno praćenje glukoze u porodu, nutritivne intervencije, i inzulinsku terapiju.

Do nedavno, upotreba oralnih hipoglikemičnih agensa nije se preporučala zbog ograničenih podataka. Višestruke studije sada su napravljene za evaluaciju sigurnosti i učinkovitosti gliburida i metformina u trudnoći, pokazujući kontrolu glukoze sličnu onoj postignutoj sa inzulinom bez kratkoročnih negativnih učinaka u majke ili novorođenčeta. Međutim, čak od 20 % do 40 % žena koje upotrebljavaju gliburid i 50 % onih koje upotrebljavaju metformin zahtijevaju dodatak inzulina za adekvatnu kontrolu glukoze. Dugoročni učinci ovih lijekova su nepoznati.

Vezani članak: Does myo-inositol supplementation reduce the rate of gestational diabetes in pregnant women with a family history of type 2 diabetes? E. Albert Reece, MD, PhD, MBA (Examining the Evidence, June 2013)


ACOG važe


U pokušaju razjašnjavanja optimalnog probira, dijagnoze i liječenja, ACOG je donio svoje preporuke za praksu o gestacijskom dijabetesu u kolovozu 2013.

Među preporukama:
  • Izbjegavajte 2-satni test opterećenja glukozom jer nije pokazana dobrobit za povećani broj majki (i fetusa) koji bi bili identificirani ovim pristupom. Radije, upotrebljavajte two-step pristup 1-satnog 50-g testa opterećenja glukozom praćen 3-satnim 100-g testom opterećenja glukozom.
  • Glede 1-satnog testa opterećenja glukozom, ACOG nalazi da je ili 135 ili 140 mg/dL prihvatljivo kao granična vrijednost, ali preporuča da svaka praksa izabere jednu vrijednost kao standardnu i upotrebljava je konzistentno. Za 3-satni test, ACOG preporučuje da svaka praksa izabere verziju koja najbolje odgovara njegovoj populaciji i prevalenciji dijebetesa. U našoj ustanovi, npr., mi smo izabrali 1-satnu graničnu vrijednost od 140 mg/dL i National Diabetes Data Group kriterije za 3-satni test (105, 190, 165, i 145 mg/dL).
  • Oralni gliburid ili metformin mogu se koristiti za liječenje gestacijskog dijebetesa, ali gliburid (počevši od 2.5 mg/dn.) može biti bolji izbor za kontrolu glukoze.





ŠTO OVAJ DOKAZ ZNAČI ZA PRAKSU


Upotrebljavajte two-step probirni proces za otkrivanje gestacijskog dijabetesa, izabirući svoje granične vrijednosti i držeći ih se.

Oralni hipoglikemični agensi sada su prihvatljivi za upotrebu, ali budite spremni na povratak na inzulin ukoliko to bude potrebno.



 
Jaimey M. Pauli, dr. med., je docent, Odsjek Feto - maternalne medicine, Odjel opstetricije i ginekologije, Penn State University College of Medicine, i odjelni perinatolog u Milton S. Hershey Medical Centru u Hershey - u, Pennsylvania. 
   John T. Repke, dr. med., je sveučilišni profesor i pročelnik katedre Opstetricije i ginekologije u Penn State University College of Medicine. Također je glavni opstetričar - ginekolog u Milton S. Hershey Medical Centru u Hershey - u, Pennsylvania. Dr. Repke radi u OBG Management uredništvu.



:: Prijevod:: Neike Keller, dr.med.:: specijalizantica ginekologije i opstetricije :: OB Varaždin ::
:: Obrada :: dr. Vesna Harni :: HDGO.






OBG Manag. 2014;26(1):28-33

  Literatura:

1. ACOG Committee on Practice Bulletins–Obstetrics. Practice Bulletin #137: Gestational diabetes mellitus. American College of Obstetricians and Gynecologists. Obstet Gynecol. 2013;122(2 Pt 1):406–416.



:: važne pravne informacije ::

HDGO portal pruža stručne informacije o brojnim temama i događanjima u ginekologiji, opstetriciji i humanoj reprodukciji. Svrha navedenih informacija nije davanje medicinskih savjeta ili uputa o uporabi pojedinih proizvoda niti promocija pojedinih proizvoda kao takvih. Niti jedan posjetitelj web portala ne smije koristiti informacije sadržane na ovom portalu za dijagnosticiranje ili liječenje zdravstvenog problema ili bolesti bez savjetovanja sa stručnim medicinskim osobljem jer su informacije objavljene na portalu predviđene kao dodatak, a ne kao zamjena za stručnost, vještinu, znanje, iskustvo i procjenu specijaliste za ginekologiju i opstetriciju koji se brine o bolesnici, odnosno trudnici.

HDGO je poduzeo i ubuduće će poduzimati odgovarajuće napore kako bi informacije sadržane na ovom web portalu bile točne i precizne, ali istovremeno ne daje nikakva jamstva glede njihove potpunosti. Shodno tome, takve informacije ne mogu služiti kao predložak za sudsko medicinska vještačenja. Takve informacije HDGO priopćuje svojim članovima na redovitim okupljanjima i putem stručnih smjernica odobrenih od strane nadležnih tijela.

Stručne smjernice HDGO donose se prema strogim stručnim pravilima i specifičnim uvjetima ginekološke i opstetričke struke u RH, te se nakon odobrenja od strane nadležnih tijela objavljuju s posebnom napomenom.