Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

Pomognuta Oplodnja Ne Povećava Rizik Raka u Djece


Populacijska studija provedena u Velikoj Britaniji pokazala je da djeca rođena iz postupaka medicinski pomognute oplodnje (MPO) nemaju povećani rizik za rak.

Iako su istraživači otkrili blago povećani rizik za hepatoblastom i rabdomiosarkom tijekom 17 godina koliko je trajalo istraživanje, apsolutni rizik bio je mali. Rezultati iz Velike Britanije ohrabrujući su za parove koji razmišljaju o MPO.

Carrie L. Williams, iz Institute for Child Health, University College London iz Velike Britanije, objavila je rezultate kohortne studije 7.11.2013. u časopisu the New England Journal of Medicine. Skupinu je činilo 106,013 djece koja su rođena u Velikoj Britaniji nakon MPO u periodu između 1992. i 2008. godine.

Prosječni period praćenja bio je 6.6 godina za 700,705 osoba-godina (person-years-jedinica kojom se izražava ukupno vrijeme izloženosti).

Korišteni su podatci dvije visoko kvalitetne populacijske studije. Nisu uračunati umrli ili oni koji su iselili iz zemlje. Incidencija raka u kohorti uspoređena je s očekivanom incidencijom koju je izračunata u Nacionalnom registru za rak.

Otkriveno je 108 malignih tumora u usporedbi sa 109.7 očekivanih tumora (standardized incidence ratio, 0.98; 95% confidence interval [CI], 0.81 - 1.19; P = .87). Nisu otkrili povećani rizik za leukemiju, neuroblastom, retinoblastom, tumore središnjeg živčanog sustava, tumora bubrega ili zametnog epitela.

Iako je učinjena prilagodba za mnoge faktore (dob majke, paritet, pušenje itd.), nije se moglo učiniti prilagodbu za respiratorne dijagnoze, za koje je ranije bilo pokazano da imaju mogući utjecaj na rizik od raka.

U istraživanju je otkriveno 6 djece s hepatoblastomom i 10 s rabdomiosarkomom, a odatle je izveden povećani rizik za hepatoblastom (standardized incidence ratio, 3.64; 95% CI, 1.34 - 7.93; P = .02) i rabdomiosarkom (standardized incidence ratio, 2.62; 95% CI, 1.26 - 4.82; P = .02). Međutim, apsolutni rizik ostao je malen, 6.21 na milijun jedinica osoba-godina za hepatoblastom i 8.82 na milijun jedinica osoba-godina za rabdomiosarkom.

Autori studeij su također pokazali da djeca male porođajne težine imaju povećani rizik od hepatoblastoma. Nijedno od djece s hepatoblastomom ili rabdomiosarkomom nije imalo poremećaj genomskog utiska (imprinting disorder).

Rezultati su konzistentni s prethodnim radovima, kao i velikom studijom. Ranija istraživanja međutim, pokazala su povećani rizik poremećaja genskog imprintinga, kao što je sindrom Beckwith-Wiedemann.

N Engl J Med. 2013;369:1819-1827.

:: Đurđa Žigmunodavc-Klaić, dr.med.:: spec. ginekologije i opstetricije :: Zagreb