Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

Vaginalna primjena progesterona ne sprečava prijevremeni porođaj


Vaginalni progesteron nema nikakvu opstetričku ili neonatalnu korist niti dugoročnu korist za kognitivne i neurosenzorne ishode kod djece kada se koristi za sprečavanje prijevremenog porođaja, pokazuju rezultati iz randomizirane kontrolirane dvostruko slijepe OPPTIMUM studije.

Nalazi iz OPPTIMUM - najveće studije do sada koja je promatrala učinak progesterona u prevenciji prijevremenog porođaja - imaju važne implikacije za trenutnu praksu. Vaginalni progesteron trenutno nije odobren za prevenciju prijevremenog poroda u SAD-u, ali se često koristi "off label" za tu svrhu.

Prethodne studije su pokazale korist progesterona u prevenciji prijevremenog poroda, osobito kod žena sa skraćenim vratom maternice, ali nema istraživanja koja bi procjenjivala dugoročne rezultate, predočila je na godišnjoj skupštini o trudnoći pod pokroviteljstvom Društva za feto-maternalnu medicinu Dr. Jane E. Norman iz Sveučilišta u Edinburghu.

U OPPTIMUM studiji se stopa primarnih ginekoloških uzroka prijevremenog porođaja ili smrt fetusa prije 34. tjedna trudnoće nije značajno razlikovala kod 618 žena s rizikom za prijevremeni porod, koje su randomizirane za uzimanje 200 mg vaginalnog progesterona svakodnevno s početkom u 22.-24. tjedanu i nastavljale sve do 34. tjedna trudnoće, u usporedbi s 600 žena koje su uzimale placebo (16% vs 18%, omjer izgleda, 0,86), rekla je Dr. Norman.

Stopa primarnog neonatalnog uzroka smrti ili morbiditeta (ozljede mozga ili bronhodisplazije) se nije se značajno razlikovala između progesteronske i placebo skupine nakon specificiranja višestrukih usporedaba (6% vs 10%, omjer izgleda, 0,62).

Sekundarna analiza koja je analizirala pojedine komponente neonatalnog ishoda je pokazala da progesteron smanjuje rizik od ozljede mozga i neonatalne smrti, ali ne utječe na bronhopulmonalnu displaziju, izjavila je.

Nadalje, nema razlike u Bayley III kognitivnim rezultatima sa 2 godine starosti kod 439 i 430 djece rođene od majki u progesteronskoj i placebo skupini, (prosječni bodovi 97,7 i 97,3, OR, 0,48). U sekundarnoj analizi su zabilježeni neki sigurnosni mehanizmi s obzirom na neurorazvojni ishod.

"Bili smo jako iznenađeni da se nije pokazalo da progesteron sprečava prijevremeni porod i bili smo zabrinuti da je možda naša granica od 34 tjedana krivo odabrano vrijeme", rekla je dr Norman, uz napomenu da je naknadno analiza krivulje gledana do porođaja te je viđena "vrlo granična korist" s progesteronom, ali razlika nije bila statistički značajna.

"Osim toga, analiza podskupina nije pokazala značajnu korist progesterona na ishode u trudnoći, neonatalnom periodu ili djetinjstvu. Na primjer, kod žena s kratkim vratom maternice nema dokaza da je progesteron manje učinkovit nego kod žena s dužim cerviksom. Druge subgrupe u studiji su uključivale fibronektin-pozitivne i fibronektin-negativne žene i žene s povijesti prijevremenog porođaja. Progesteron nije bio više ili manje učinkovit u bilo kojoj podgrupi“, izjavila je Dr. Norman.

Ispitanice OPPTIMUM studije su žene s rizikom od prijevremenog poroda zbog pozitivnog rezultat fibronektin testa, povijest spontanog prijevremenog poroda sa ili prije 34. tjedna trudnoće ili kratkim vratom maternice (25 mm ili manje). Svi rezultati su bili prilagođeni za prethodne trudnoće od 14. tjedna trudnoće ili veće.
"OPPTIMUM je najveća studija o progesteronu za sprečavanje prijevremenog poroda, a nakon prilagodbe za višestruke usporedbe nismo pobili početnu hipotezu da progesteron ne sprečava prijevremeni porođaj te ne umanjuje negativne neonatalne ishode i nema blagotvoran učinak na ishode iz djetinjstva ", rekla je dr Norman, zaključujući da" i dalje imamo potrebu za sigurnim i djelotvornim sredstvom za sprečavanje prijevremenog porođaja."

Na pitanje o sigurnosti progesterona na temelju saznanja iz sekundarne analize u OPPTIMUM, rekla je: "Ne bih savjetovala svojoj kćeri da uzima progesteron, ako je trudna."

Studiji je lijek i placebo donirala tvrtka Besins, no tvrtka nije bila uključena u dizajn i analizu studije. Sredstva je osigurala Medical Research Council. Dr. Norman je izvijestila da nema relevantnih financijskih potraživanja.



:: Dubravka Dedeić, dr.med :: spec. ginekologije i porodništva :: Zagreb