Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

Zika virus nađen u amnijskoj tekućini


Studija oboljelih provedena u Brazilu pokazala je prisutnost zika virusa u amnijskoj tekućinie dvije trudnice, ukazujući da virus može prijeći kroz placentu i potencijalno utjecati na fetus u razvoju.

Kod obje žene koje su sudjelovale u istraživanju, uzorci amnijske tekućine su uzeti u 28. tjednu, a obje su kasnije rodile bebe s mikrocefalijom.

Rezultat, objavljeno u internetskom izdanju "The Lancet Infectious Diseases", ne dokazuje da zika virusna infekcija uzrokuje mikrocefaliju nego upućuje na biološku uvjerljivost takove povezanosti.

U istoj studiji, istraživači, na čelu s Dr. Anna de Filippis Oswaldo iz Cruz instituta u Rio de Janeiru, primijenili su test reverzne transkripcije lančane reakcije polimeraze i virusnog metagenomičkog redoslijeda na uzorke virusa, što je omogućilo da se utvrdi da je virus vrlo usko povezani sa zika virusom koji je izazvao epidemiju u Francuskoj Polineziji 2013. godine, te nije bio rekombinantni soj.

Žene u studiji, dobi 27 i 35, bile su iz brazilske države Paraíba. Nijenda žena nije izvijestila o pušenju, uporabi drogae ili alkohola, ili uzimanju lijekova za koje se zna da utječu na fetalni razvoj.

Zika virus nije pronađen u krvi ili urinu nijedne žene, kada su uzeti amnijski uzorci, iako su obje izvijestile o ranijim simptomima sukladno zika infekciji. Ostale infekcije, uključujući HIV, denga, chikungunya, rubeola i herpes virus, su isključene.

Dobiveni rezultati omogućuju važan uvid u podrijetlo zika virusa koji kruži u Brazilu, napisali su znanstvenici u svojoj analizi. Osim toga, "naša grupa je prva, koliko je nama poznato, koja je izolirala cijeli genom zika virusa direktno iz amnijske tekućine trudnica prije poroda, podupirući hipotezu da zika virusna infekcija može nastati transplacentarnim prijenosom", napisali su Dr. de Filippis i njezini kolege.

Ipak, malo se zna o učincima zika virusa na razvoj središnjeg živčanog sustava, napisali su istraživači. Veza između zika virusne infekcije i lošeg CNS ishoda "ostaje vjerojatnom, a temeljem vremenske povezanosti. Potrebne su nove studije koje će istražiti može li zika virus inficirati i druge neurološke stanice preteče ili konačne diferencirane stanice. "

Istraživači su upozorili da je kongenitalna mikrocefalija povezana s genetskim poremećajima, kemijskoj ekspoziciji, ozljedama mozga i infekcijama maternice. Druge moguće čimbenike trenutno visoke stope mikrocefalije u Brazilu, koja je prošle godine bila 20 puta veća nego u prethodnim godinama, treba istražiti, napisali su.

Lancet Infect Dis. 2016; doi: 10.1016/S1473-3099[16]00095-5


dr. Vesna Harni