Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

Spolno prenosive bolesti dijagnosticirane kao upala mjehura su potcijenjene


Ženama se nepotrebno ordiniraniju antibiotici za precijenjenu infekciju urinarnog trakta, dok se njihove spolno prenosive infekcije provlače neprimijećene, ukazuje nedavno istraživanju u hitnoj službi urbane akademske jedinice.

"Naša studija je odraz onoga što se događa u trenutnoj kliničkoj praksi u okruženju hitne službe uključujući odrasle žene 18-65 godina starosti, kod kojih se dijagnoza upale mjehura i empirijska terapija za upalu mjehur često daju čak iu odsustvu simptoma uroinfekcije, i bez nalaza urinokulture", napisala je Dr. Michelle T. Hecker iz MetroHealth Medical Center, Clevelandu, i njezini kolege u časopisu "Journal of Clinical Microbiology".

Nepotvrđeno postavljane dijagnoze uroinfekcije nije bilo samo čest uzrok nepotrebnih antibiotika, već također pridonosi propuštanju dijagnoze spolno prenosivih bolesti, jer 64% pacijenata s propuštenom dijagnozom spolno prenosive bolesti imale su dijagnozu upale mjehura, izvijestili su autori.

Znanstvenici su usporedili nalaze urina, urinokulture i DNA amplifikacijskih testova za gonoreju, klamidiju i trihomonijazu kod 264 žena, u dobi od 18 do 65 godine, koje su se javile u hitnu službu urbanog akademskog odjela u razdoblju od 2 mjeseca. Iako je kod ovih žena upala mjehura dijagnosticirana u 66% slučajeva, manje od polovice te žene (48%) imalo je pozitivan nalaz urinokulture, a više od polovice (57%) su dobila antibiotsku terapiju bez urinokulture.

Među sveukupno 23% žena koje su imale barem jedan pozitivan test na spolno prenosive bolesti, 37% (22 od 60 žena) nije dobilo tretman za svoju bolest u roku od 7 dana od pregleda, a kod 14 od tih 22 žena (64%) postavljena je dijagnoza uroinfekcije umjesto dijagnoze spolno prenosive bolesti.

Analiza urina nije bila normalne kod 92% svih žena u istraživanju, ali nije predvidjela i pozitivan nalaz urinokulture. Istraživači su utvrdili pozitivnu pretkazajući vrijednost abnormalnog nalaza urina od 41% i negativnu pretkazajući vrijednost od 76%.

"Na temelju naših i drugih podataka, vjerujemo da hitna služba treba vrednovati alternativna testiranja i strategije liječenja žena s [genitourinarnom] i nespecifičnom boli u trbuhu," napisala je Dr. Hecker i njezini suradnici.

Posebno je preporučeno smanjenje testiranja urina (sediment urina, traka) i povećanje broja urinokultura i testiranja na spolno prenosive bolesti.

J. Clin. Microbiol. 2015 [doi:10.1128/JCM.00670-15]


dr. Vesna Harni