U procjeni funkcionalne rezerve jajnika osim AMH – antiMuellerovog hormona, potrebno je odrediti i razinu inhibina B. Obje pretrage je moguće učiniti u Endokrinološkom laboratoriju KB "Sestre milosrdnice" u Zagrebu.
Sinteza inhibina B odvija se u granuloznim stanicama jajnika. Njihova kvantiteta i kvaliteta se tijekom reproduktivne dobi smanjuje, što ima za posljedicu postupno slabljenje sinteze inhibina B i opadanje koncentracija u serumu. Manjak inhibina B smanjuje sposobnost inhibicije lučenja folikulo-stimulirajućeg hormona (FSH) iz hipofize što dovodi do preuranjenog porasta FSH prema kraju ciklusa. Time se skraćuje luteinska faza (dio ciklusa nakon ovulacije), odnosno menstruacijski ciklusi postaju sve kraći. Skraćena luteinska faza ujedno znači smanjenu mogućnost zadržavanja trudnoće.Dokazano je da žene s regularnim menstrualnim ciklusima imaju 10-tak puta veći broj primordijalnih folikula nego žene s neredovitim menstruacijskim ciklusima, odnosno da kasnije ulaze u menopauzu.
Iako se na početku menstruacijskog ciklusa nekoliko folikula pokreće iz ovarijskog pool-a, obično većina njih nazaduje u razvoju (atrezija). Izuzetak je dominantni folikul, čiji su receptori na granuloznim stanicama najosjetljiviji na djelovanje FSH. Razvoj dominantnog folikla praćeno je intenziviranjem sinteze estradiola (E2) i inhibina. Inhibini djeluju kao lokalni (parakrini) glasnici među stanicama jajnika.
Kako raste dominantni folikul, započinje LH-stimulacija androgena u theca stanicama jajnika, a koji su važni i kao prekursori estrogenih hormona. Inhibin B se u serumu nalazi u mjerljivim koncentracijama u ranoj folikularnoj fazi, a vršnu vrijednost dostiže prema kraju folikularne faze, kada počinje opadati aktivnost FSH u cirkulaciji.
To je važna uloga inhibina B da omogućava mono-ovulacijski ciklus time što inhibira daljnju aktivnost FSH, neposredno prije izdvajanja dominantnog od ostalih rastućih folikula. Time se zapravo održava evolucijska ravnoteža kojom se sprječavaju višestruke trudnoće u ljudskoj populaciji. Od sredine prema kraju menstruacijskog ciklusa, tijekom luteinske faze dolazi do pada koncentracije inhibina B u serumu.
Inhibin B u procjeni rezerve jajnika
U žena sa slabijim odgovorom na stimulaciju jajnika, smanjena je mogućnost da dođe do oplodnje u IVF postupcima, ali je moguće da ranije razviju simptome menopauze u usporedbi sa ženama koje imaju normalni odgovor u postupku stimulacije. Studije su dokazale da je niska koncentracija inhibina B u 3. danu menstruacijskog ciklusa predskazatelj slabijeg odgovora u stimulaciji ovulacije i smanjenog uspjeha u IVF.
Ispitivanje ovarijske rezerve važno je ne samo u žena koje planiraju postupke za pripremu trudnoće, nego i u žena koje su tijekom reproduktivne dobi bile liječene citostaticima, onima koje pri kraju reprodukcijskog razdoblja imaju učestala, nepravilna krvarenja te je potrebno donijeti promišljenu odluku o konzervativnom (medikamentoznom) ili radikalnom (kirurškom) načinu liječenja.
Sposobnost jajnika da nakon stimulacije gonadotropnim hormonima reagira pokretanjem skupine primordijalnih folikla na daljnji razvoj, odražava potencijal i veličinu ovarijske rezerve.
Istraživanjem je dokazano da koncentracija inhibina B u perifernoj cirkulaciji pokazuje pozitivnu povezanost sa sekrecijom estradiola iz jajnika u žena predmenopauzalnoj i perimenipauzalnoj dobi, odnosno da inhibin B odražava hormonsku funkciju folikula u jajnicima.
Prije Menopauze
|
< 255 pg/ml
|
Poslije Menopauze
|
do 30 pg/ml
|
Djevojčice (3-9 godina)
|
do 30 pg/ml
|
Inhibin B u dijagnostici sindroma policističnih jajnika (PCOS)
U žena sa sindromom policističnih jajnika koncentracije inhibina B značajno su povišene u poredbi sa normalnom populacijom. Posljedica PCO su anovulatorni ciklusi, praćeni suviškom androgenih hormona i poremećenim regulatornim mehanizmom hipotalamus-hipofiza-jajnici. Povećana sinteza inhibina B u granuloznim stanicama folikula doprinosi supresiji FSH koji u normalnom ciklusu stimulira izdvajanje i razvoj funkcionalnih folikula prije početka ovulacijske faze.
S druge strane, abnormalno povećana aktivnost LH iz hipofize doprinosi abnormalnoj sintezi inhibina B u jajnicima. Žene s PCOS imaju povećani rizik za prenaglašeni odgovor na stimulaciju jajnika egzogenim gonadotropinima te je veća vjerojatnost za stimulaciju velikog broja folikula, multiple trudnoće ili pojave sindroma hiperstimulacije jajnika (HSS).
Inhibin B u dijagnostici neplodnosti u muškaraca
Inhibin B se sintetizira u Sertolijevim stanicama testisa u muškaraca i važan je u regulaciji sekrecije FSH iz hipofize. Njegove koncentracije u cirkulaciji su obrnuto povezane s izmjerenom aktivnosti FSH. Inhibin B u serumu muškaraca je direktni pokazatelj spermatogeneze u slučajevima poremećaja funkcije testisa (oligospermija, azospermija, nakon vazektomije, sindrom Klinefelter, hipogonadotropni hipogonadizam).
Koncentracija ispod 80 pg/ml (FSH >10 IU/l) ukazuje na disfunkciju spolnih žlijezda ili neplodnost. Određivanje inhibina B u slučajevima idiopatske neplodnosti (bez znanog uzroka) ima veću kliničku vrijednost od mjerenja FSH u serumu, čime se sigurnije prepoznaju pacijenti za eventualnu mikrokiruršku aspiraciju spermija iz testisa (TESE) radi oplodnje jajne stanice u postupku ICSI (intracelularna injekcija sperme).
Godine 20-29
|
125 - 225 pg/ml
|
Godine 30-44
|
80-220 pg/ml
|
Godine 45-49
|
60 - 120 pg/ml
|
Dječaci
|
< 160 pg/ml
|
Inhibin B u dijagnostici tumora granuloznih stanica jajnika
Tumori granuloznih stanica su vrlo rijetki tumori jajnika; najčešće se pojavljuju u žena generativne dobi ili poslije menopauze. U oko 5% pacijentica javlja se juvenilni tip, u pretpubertetskom razdoblju. Ovi tumori imaju feminizirajuće djelovanje, jer da luče velike količine estrogenih hormona u krvotok. Obzirom da imaju porijeklo od granuloznih stanica, inhibin B je klinički najvažniji biljeg u dijagnozi i praćenju liječenja, odnosno ranom prepoznavanju mogućeg povratka bolesti, i više godina nakon provedenog kirurškog liječenja i kemoterapije.
:: Dr.sc. Dubravka Tišljarić-Medenjak :: Sveučilišna bolnica "Sestre milosrdnice", Vinogradska Zagreb ::
|
|
|
Literatura:
1. Semin Reprod Med (2004) 22:195-208
2. Obstet Gyn Survey (2009) 64:120-1283.
3. Gynecol Oncol (2007) 105:365-372
|
:: važne pravne informacije ::
HDGO portal pruža stručne informacije o brojnim temama i
događanjima u ginekologiji, opstetriciji i humanoj reprodukciji. Svrha
navedenih informacija nije davanje medicinskih savjeta ili uputa o
uporabi pojedinih proizvoda niti promocija pojedinih proizvoda kao
takvih. Niti jedan posjetitelj web portala ne smije koristiti
informacije sadržane na ovom portalu za dijagnosticiranje ili liječenje
zdravstvenog problema ili bolesti bez savjetovanja sa stručnim
medicinskim osobljem jer su informacije objavljene na portalu predviđene
kao dodatak, a ne kao zamjena za stručnost, vještinu, znanje, iskustvo
i procjenu specijaliste za ginekologiju i opstetriciju koji se brine o
bolesnici, odnosno trudnici.
HDGO je poduzeo i ubuduće će poduzimati odgovarajuće napore
kako bi informacije sadržane na ovom web portalu bile točne i precizne,
ali istovremeno ne daje nikakva jamstva glede njihove potpunosti.
Shodno tome, takve informacije ne mogu služiti kao predložak za sudsko
medicinska vještačenja. Takve informacije HDGO priopćuje svojim
članovima na redovitim okupljanjima i putem stručnih smjernica odobrenih
od strane nadležnih tijela.
Stručne smjernice HDGO donose se prema strogim stručnim pravilima i
specifičnim uvjetima ginekološke i opstetričke struke u RH, te se nakon
odobrenja od strane nadležnih tijela objavljuju s posebnom napomenom.