Metformin smanjuje težinu pretilih trudnica, ali ne utječe na veličinu djeteta


Pretile žene bez dijabetesa kojima je nasumično dodijeljen metformin u trudnoći, dobile su manje kilograma od onih koje nisu uzimale lijek, ali nisu imale manju vjerojatnost roditi novorođenče veliko-za-gestacijsku-dob (large-for-gestational-age - LGA), pokazuju rezultati istraživanja objavljenog 4.veljače u "New England Journal of Medicine".

Budući da metformin poboljšava osjetljivost na inzulin te da se pokazalo da smanjuje debljanje u trudnoći s gestacijskim dijabetesom, posumnjali su Dr. Argyro Syngelaki iz Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine, King's College Hospital, London, Velika Britanija i suradnici, koji su postavili hipotezu da bi lijek mogao dovesti do nižeg z scora srednje neonatalne porođajne težine ako se daje trudnicama bez dijabetesa s indeksom tjelesne mase većim od 35 kg / m2.

Da bi testirali tu hipotezu znanstvenici su uključili 450 pretilih trudnica bez dijabetesa u dvostruko slijepu placebo kontroliranu studiju "Metformin in Obese Nondiabetic Pregnant Women" (MOP). Od 450 žena, 225 su nasumično dobijale najviše 3,0 g metformina dnevno od 12. do 18. tjedna trudnoće do poroda, a 225 su uzimale placebo.

Ukupno je 50 žena povuklo suglasnost za vrijeme studije pa je ostalo 202 žene u metformin grupi i 198 u placebo skupini, piše u izvješću studije.

"Nije bilo značajne razlike između metformin skupine i placebo skupine u z scoru srednje neonatalne porođajne težine, učestalosti novorođenčadi velikih-za-gestacijsku-dob, odnosno učestalosti neželjenih ishoda za fetus ili novorođenčad", napisali su.

Naime, srednji z score neonatalne porođajne težine je bio 0.05 u metformin grupi i 0.17 u placebo skupini. Slično tome, udio LGA dojenčadi, definirane kao one čija težina je veća od 90. percentile je bio 16,8% i 15,4% kod dviju skupina.

Bilo je, međutim, razlike u ishodu kod rodilja, uključujući srednju dobivenu težinu majki tijekom trudnoće (4,6 vs 6,3 kg, p <.001) i učestalost preeklampsije (3,0% vs 11,3%; P <0,001), od kojih su obje bile niže u metformin skupini.

"Sveukupno, bilo je značajne povezanosti između debljanja majke tijekom trudnoće i učestalost preeklampsije," navode autori.

Ovo otkriće, dodali su, je u skladu s rezultatima prethodnih studija koje pokazuju da se učestalost preeklampsije povećava s povećanjem indeksa tjelesne mase prije trudnoće i težine u trudnoći.

Autori su naveli da prethodna studija koja je promatrala učinak metformina kod pretilih trudnica bez šećerne bolesti, "Effect of Metformin on Maternal and Fetal Outcomes in Obese Pregnant Women" (EMPOWaR) studija, nije pokazala značajne razlike u majčinom debljanju i preeklampsiji između metformin i placebo skupine.

"Neuspjeh studije EMPOWaR koja nije pokazala da je korištenje metformina povezano s manjim debljanjem tijekom trudnoće i nižom učestalosti preeklampsije nego kod placebo rezultata koji su uočeni u našem istraživanju - može biti posljedica slabijeg djelovanja zbog doze lijeka, " pretpostavili su.

Niti jedna druga razlika kod skupina za bilo koju od dodatnih majčinih ili neonatalnih sekundarnih ishoda, uključujući i gestacijski dijabetes mellitus, hipertenziju induciranu trudnoćom, porođaj carskim rezom, postpartalno krvarenje, smrt fetusa prije 24. tjedna gestacije, mrtvorođenče s 24 tjedana trudnoće ili kasnije, prijevremeni porod prije 37. tjedna trudnoće, traume porođaja, Apgar ocjena manja od 7 nakon 5 minuta i neonatalna hipoglikemija.

Sekundarni rezultati ishoda su ograničeni činjenicom da studija nije direktno napravljena za njih, zaključili su.


N Engl J Med. 2016; 374: 434-443



:: Dubravka Dedeić, dr.med :: spec. ginekologije i porodništva :: Zagreb