Carski rez po 'Misgav Ladachu' - osvrt 20 godina kasnije


Sam naziv 'Misgav Ladach' je naziv bolnice u Jeruzalemu i operacijske tehnike koju je razvio dr. Michael Stark i potječe is Psalma 9:10, što u prijevodu sa hebrejskog znači: 'Jahve je tvrđava tlačenom, tvrđava spasa u danima tjeskobe'.

Spoznaje i početni rezultati prezentirani su tako na FIGO svjetskom kongresu u Montrealu 1994. god., a kasnije i 1997. na FIGO kongresu u Kopenhagenu kada su prikazane prednosti te metode. Darj i sur. potom su 1999. u Upsali izvršili prvo randomizirano kontinuirano istraživanje i objavili rezultate.

Pojednostavljeno, sama tehnika se sastoji od Joel - Cohenove laparotomije i poprečne istmične Kerrove histerotomije, ekstrakcije djeteta i sekundina te jednoredne ekstraendometrijske histerorafije i laparorafije (fascija i koža). Prema tome je osnova tehnike minimalno oštećenje tkiva i izbjegavanje nepotrebnih koraka sa posljedičnim učinkom na bolji i brži postoperativni tijek sa smanjenjem postoperativnih komplikacija, znatno je skraćeno i vrijeme trajanja operacije, a znatan je učinak na ekonomski aspekt.

I u Hrvatskoj su dokazane dobrobiti tehnike: brži oporavak, kraći interval uspostave peristaltike, manje peritonealnih priraslica i ožiljaka u trbušnim slojevima, manja upotreba postoperativnih antibiotika, analgetika i antipiretika, i kraće vrijeme anestezije i operacije. Idealan je za hitne i planirane carske rezove i manja je potrošnja kirurškog materijala.

U nedavnim istraživanjima, dokazano je da Misgav Ladach tehnika carskog reza u vidu jednoredne ekstraendometrijske histerorafije ne povećava rizik od rupture uterusa u žena koje su imale vaginalni porod nakon prethodnog carskog reza (VBAC).

Također, u nedavnom francuskom istraživanju je pokazano da je tehnika po Misgav Ladach - u moguća u preko ¾ pacijentica sa prethodnim carskim rezom.

Temeljem svega navedenoga, uz činjenično stanje da u Hrvatskoj ne postoji sustavna edukacija operatera za upotrebom najbolje operativne tehnike, nastojanja da tehnika kao ova postane i zaista 'zlatni standard' svih bolnica i operatera u izvođenju carskog reza, osim u slučaju postojanja jasnih kontraindikacija, su prijeko potrebna.

Reference:
1. Belci D. i sur. Carski rez po Misgav Ladachu. Iskustva u Puli. Gynaecol Perinatol 2005;14(4):171–178.
2. Darj E, Nordstrom ML. The Misgav Ladach method for ceasarean section compared to the Pfannenstiel method. Acta Gynecol Scand 1999;78(1):37–41.
3. Stark M, Finkel AR. Comparison between the Joel-Cohen and Pfannenstiel incisions in cesarean section. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 1994 Feb;53(2):121-2.
4. Stark M, Chavkin Y, Kupfersztain C, Guedj P, Finkel AR. Evaluation of combinations of procedures in cesarean section. Int J Gynaecol Obstet. 1995 Mar;48(3):273-6.
5. Habek D. i sur. Porodničke operacije. Medicinska naklada. Zagreb, 2009.



Neike Keller, dr.med :: specijalizantica ginekologije i opstetricije :: OB Varaždin