Hospitalizacija Povezana s Rizikom Tromboze u Trudnica


Trudnice koje budu zaprimljene u bolnicu iz razloga koji nisu povezani s njihovom trudnoćom, suočavaju se s povećanim rizikom od venske tromboembolije (VTE) tijekom boravka u bolnici i nekoliko tjedana nakon toga.

Pregledom podataka više od 200,000 žena, bolničko liječenje bilo je povezano sa 17.5 puta većim rizikom venske tromboembolije tijekom boravka i 6 puta većim rizikom od istog događaja 4 tjedna nakon otpuštanja iz bolnice, u usporedbi s trudnicama kojima nije trebala hospitalizacija.

"Povezanost zaprimanja u bolnicu i nastanka VTE ostala je prisutna i nakon što smo analizu podataka ograničili na žene bez dodatnih bolesti poput pretilosti, bolesti srca ili proširenih vena", napisala je Alyshah Abdul Sultan, doktorantica na Odjelu epidemiologije i javnog zdravstva Sveučilišta Nottingham. Rezultati su objavljeni online 7.11.2013. u časopisu BMJ.

VTE je značajan uzrok mortaliteta trudnica u razvijenome svijetu. Prema Američkom udruženju opstetričara i ginekologa, trudnice imaju 4-5 puta veći rizik tromboembolije u odnosu na žene koje nisu trudne. Čak 9% smrti trudnica uzrokovano je VTE.

U općoj populaciji rizik za VTE tijekom hospitalizacije je više od 100 puta veći nego što je u izvanbolničkih pacijenata. U istraživanju se pokušalo odrediti je li bolničko liječenje povezano sa sličnim rizikom u trudnica.

Proučeni su podaci za žene u dobi 15-44 godine koje su zatrudnjele između 1997. i 2010. godine, imale najmanje jedan porođaj živog djeteta, nisu imale raniju anamnezu venske tromboembolije i čiji su podaci bili upisani u the Clinical Practice Research Datalink, veliku bazu podataka iz primarne razine zdravstvene zaštite u Velikoj Britaniji.

Identificirali su 206,785 žena koje su imale 245,661 trudnoća tijekom promatranog perioda. Od njih je 42,256 (17.2%) imalo najmanje 1 ostanak u bolnici, 11,472 žena bilo je zaprimljeno više puta tijekom jedne trudnoće, što je ukupno bilo 59,537 bolničkih primitaka.

Stopa VTE tijekom antepartalnog perioda (od začeća do 2 dana prije porođaja) bila je 112/100,000 osoba-godina. Stopa izvan trudnoće (isključujući 1 dan prije porođaja i 12 tjedana nakon porođaja) bila je 32/100,000 osoba-godina. Gestacijski dijabetes, srčane bolesti, akutne sistemske infekcije u trudnoći, hiperemeza i varikozne vene bili su povezani s povećanim rizikom VTE u trudnica.

Zaprimanje u bolnicu bilo je povezano s apsolutnom antenatalnom stopom za VTE od 1752/100,000 osoba-godina tijekom hospitalizacije i 676/100,000 osoba-godina nakon otpusta iz bolnice.

Nakon prilagodbe za faktore uključujući majčinu dob i kalendarsku godinu, nađen je 17.5 puta veći rizik za VTE tijekom hospitalizacije (95% confidence interval [CI], 7.69 - 40.0) i 6 puta veći rizik unutar 28 dana nakon otpusta u usporedbi sa ženama koje nisu trebale bolnički primitak.

Ograničenje studije uključuje pitanja o potpunosti podataka i dijagnoza iz centara koji su sudjelovali u istraživanju, relativno mali broj VTE tijekom ili neposredno nakon hospitalizacije u promatranoj populaciji i mogućnost da su neke trudnice primale tromboprofilaksu, a da to nije bilo poznato istraživačima.

"Rezultate bi moglo objasniti 'sjedilačko' ponašanje tijekom bolničkoga boravka", objasnila je Véronique Taché, profesorica porodništva i ginekologije sa Sveučilišta Kalifornija. "Svako ponašanje u kojemu se potiče smanjeno kretanje ili mirovanje u trudnoći, stavlja trudnicu pod povećani rizik nastanka tromboze. Osim primitka u bolnicu, takva su stanja primjerice dulja vožnja automobilom ili avionom."

Profesorica Maryam Tarsa s istog Sveučilišta nadodaje da su takva stanja i "potreba za kirurškim zahvatom, otvoreni intravenski put, dulji vremenski period ograničenja unošenja hrane ili pića na usta te periodi dehidracije. U trudnoći je uvijek potrebno naglasiti važnost kretanja i pijenja tekućine, čime se smanjuju rizici VTE."

Kada je potrebno smanjiti rizike nastanka VTE preporučuje se prvenstveno nošenje elastičnih kompresijskih čarapa i parcijalnih kompresijskih pomagala (SCD). Oni smanjuju rizik od VTE bez nuspojava koje ima preventivno davanje tromboprofilakse. U SAD je upotreba niskomolekulskog heparina u trudnica ograničena na one trudnice koje su pod iznimno velikim rizikom za vensku tromboemboliju ili imaju trombofiliju.

Autori nisu naveli kako se postupa u bolničkih pacijentica u Velikoj Britaniji, odnosno koriste li se rutinski pomagala kod imobilizacije, preporučuju li se šetnja, fizikalna terapija ili vježbanje u krevetu. Ako se unatoč tome javljaju znakovi VTE, opravdana je primjena tromboprofilaktičkih lijekova.

BMJ. 2013;347:16099.