Lokalni Kortikosteroidi Vjerojatno su Sigurni Tijekom Trudnoće


Nije vjerojatno da bi primjena lokalnih kortikosteroida za liječenje bolesti kože tijekom trudnoće, bila povezana sa štetnim posljedicama po majku ili dijete, navodi se u istraživanju objavljenom u internetskom izdanju časopisu JAMA.

Upotreba velikih ili vrlo velikih doza (≥300 g) kortikosteroida tijekom cijele trudnoće, može povećati rizik od rađanja djeteta male porođajne težine.

Dr. Ching-Chi Chi i kolege iz Odjela za dermatologiju i Centra za medicinu utemeljenu na dokazima pri Chang Gung University College of Medicine s Taiwana proveli su kohortno retrospektivno istraživanje koristeći postojeću bazu podataka.

Analizirali su podatke 2658 trudnica u dobi 15-44 godine kojima su bili propisani kortikosteroidi jedan ili više puta s podacima 7246 trudnica iste dobi koje nisu bile izložene kortikosteroidima u periodu između 1989. i 2006. godine.



What Skincare Products Are Safe During Pregnancy


Koristili su multivarijatnu logističku regresijsku analizu, uz prilagodbu za lupus eritematodes, antifosfolipidni sindrom, hipertenziju, dijabetes, bolesti bubrega, bolesti štitnjače, trombofiliju, kolestazu, HIV infekciju, astmu i izloženost ostalim lijekovima. Isključeni su porodi u kojima fetus nije preživio.

Kada su uočili početnu povezanost ishoda i koritkosteroida, proveli su dodatno ispitivanje uz prilagodbu prema odnosu doze i učinka. Nisu otkrili signifikantnu povezanost upotrebe kortikosteroida i rascjepa usne i nepca, prijevremenog porođaja, fetalne smrti, niskog Apgara ili načina porođaja.

Kada su stratificirali doze kortikosteroida po kvartilima s obzirom na jačinu kortikosteroida (slabi, umjereno jaki, jaki ili vrlo jaki), otkrili su da upotreba jakih ili vrlo jakih kortikosteroida koja je prelazila više od 300 grama tijekom cijele trudnoće signifikantno povećava rizik rađanja djeteta vrlo niske porođajne težine (adjusted relative risk, 7.74; 95% confidence interval, 1.49 - 40.11; P = .02).

Također, otkrili su da su izložene žene češće imale astmu i primale druge lijekove koji imaju određene rizike za trudnoću, nego što je to bio slučaj kod neizloženih žena.

Ograničenje studije bio je nedostatak prilagodbe za akutne kožne bolesti. Snaga istraživanja je u tome što su korišteni podaci o propisanim lijekovima koje su davali i liječnici opće medicine i dermatolozi, za razliku od ostalih istraživanja u koja su bili uključeni samo podaci liječnika opće medicine.

Ovo istraživanje dalo je opsežne podatke koji mogu biti važna referenca za liječnike i donošenje odluke o upotrebi lokalnih kortikosteroida u trudnoći. "Kada su potrebni jaki ili vrlo jaki kortikosteroidi, treba misliti na upotrijebljene doze lijeka i nadzirati rast djeteta“, zaključili su.

JAMA, online.