Sigurnost Bolesnika u Anesteziologiji

O sigurnosti bolesnika se vrlo malo znalo do druge polovice prošloga stoljeća. Svjetska zdravstvena organizacija je sigurnost bolesnika nazvala endemskom brigom zbog činjenice kako jedan od deset bolesnika u svijetu stradava uslijed medicinske pogrješke.

Anesteziologija je prva medicinska specijalnost koja se kroz suvremenu medicinsku povijest usredotočila na probleme povezane sa sigurnosti bolesnika.





DALJNJA LITERATURA:





gotschalk a et al
Is Anesthesia Dangerous?
saznaj više

 
jukić m et al
Knowledge and Practices of Obtaining Informed Consent .. saznaj više

 
tair ar et al

Parental Recall of Anesthesia Information ..
saznaj više

 
jamjoom aab et al

Anaesthetists' and surgeons' attitudes towards informed consent ..
saznaj više


Niz koincidirajućih čimbenika je početkom 70-ih godina prošloga stoljeća dovelo do značajnih promjena u svakodnevnoj anesteziološkoj praksi, čime je značajno smanjena stopa pobola i pomora uzrokovanih samom anestezijom. Anesteziologija se u medicinskom okruženju često ističe kao vodeća grana specijalističke medicine u području sigurnosti bolesnika čija su nastojanja na navedenom planu rezultirala izuzetnim rezultatima s dramatičnim smanjenjem perioperacijske smrtnosti bolesnika povezane s anestesiološkim postupcima.

Sukladno spomenutom, perioperacijska smrtnost bolesnika uzrokovana anesteziološkim postupcima je s 2 smrti na 10 000 anestezija krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, recentno smanjena na 1 smrt na 200 000 do 300 000 anestezioloških postupaka. Anesteziološka zaklada za sigurnost bolesnika (Anesthesia Patient Safety Foundation, APSF) je bila prva, nezavisna interdisciplinarna organizacija u SAD-u utemeljena s jasnim ciljem unaprijeđenja sigurnosti bolesnika, osobito onog segmenta koji je izravna posljedica ljudske pogrješke.

12. lipnja 2010. godine na Europskom kongresu anesteziologa u Helsinkiju potpisana je "Helsinška deklaracija o sigurnosti bolesnika tijekom anestezije" od strane predsjednika europskih nacionalnih anestezioloških udruga. Helsinška deklaracija ističe ključnu ulogu anesteziologa u unapređenju sigurne skrbi bolesnika tijekom anestezije, intenzivnog liječenja, u hitnoj medicini i terapiji boli te predstavlja praktično orijentiran dokument usmjeren ka poboljšanju sigurnosti i kvalitete raznorodnih anestezioloških postupaka u Europi. Deklaracija preporučuje praktične korake koje bi svi anesteziolozi trebali uključiti u svoju svakodnevnu kliničku praksu, a trenutno ih ne primjenjuju.

Hrvatsko društvo za anesteziologiju i intenzivno liječenje (HDAIL) potpisnik je Helsinške deklaracije te će svoja nastojanja u bliskom vremenskom razdoblju usmjeriti ka implementaciji njenih odredbi. Naime, kao krovna anesteziološka udruga HDAIL ima strukovnu obvezu usvajanja i donošenja standarda perioperacijske medicine te niz preporuka i smjernica povezanih sa sveukupnim liječenjem prvenstveno kirurških, ali i svih ostalih bolesnika u čiju skrb je uključen anesteziolog.

HDAIL će dodatno nastojati biti od pomoći svakom pojedinom hrvatskom anesteziologu u cilju unaprijeđenja kvalitete anestezijske skrbi te povećanja sigurnosti njegovih bolesnika.





A Day in the Life of an Anesthesiologist



Helsinška deklaracija o sigurnosti bolesnika u anesteziologiji

(prijevod s engleskog na hrvatski jezik)


Uvod

Anesteziologija je odgovorna za kvalitetu i sigurnost bolesnika u anesteziji, intenzivnom liječenju, hitnoj medicini i terapiji boli, uključujući cjelokupno perioperacijsko razdoblje, kao i u mnogim drugim  situacijama, unutar i izvan bolnice, u kojima su bolesnici najviše životno ugroženi.

U svijetu svake godine približno 230 milijuna bolesnika biva kirurški liječeno velikim operacijama.

Od navedenog broja sedam milijuna kirurških bolesnika razvija teške komplikacije povezane s kirurškim liječenjem, od čega jedan milijun pacijenata umire (200.000 u Europi). Svi liječnici različitih  specijalnosti uključeni u medicinsku skrb kirurških bolesnika trebali bi pokušati značajno smanjiti stopu spomenutih komplikacija.

Anesteziologija je ključna medicinska specijalnost koja bi treba preuzeti odgovornost za realizaciju niže navedenih ciljeva, a čijom će se provedbom značajno poboljšati sigurnost bolesnika unutar Europe.


Točke sporazuma

Mi, vodeći predstavnici društava medicinske specijalnosti anesteziologije, susreli smo se 12. lipnja 2010. godine u Helsinkiju i usuglasili smo se da:

Bolesnikovo je pravo očekivati sigurnost i zaštitu tijekom medicinske skrbi, a anesteziologija ima ključnu ulogu u poboljšanju perioperacijske sigurnosti bolesnika. Ovim ciljem u potpunosti podržavamo Međunarodne standarde Svjetske federacije anestezioloških udruženja o Sigurnosti anesteziološke prakse.

Bolesnik ima bitnu ulogu u sustavu sigurne skrbi, o kojoj bi morao biti educiran, te bi trebao dobiti priliku na povratnu informaciju, čime bi se dodatno unaprijedio postupak i za druge kirurške pacijente.

Utemeljitelji zdravstvene skrbi imaju prava očekivati da će perioperacijska anesteziološka skrb biti provedena sigurno, te stoga moraju osigurati prikladna sredstva.

Edukacija ima ključnu ulogu u poboljšanju sigurnosti bolesnika i mi u potpunosti podržavamo razvitak, širenje i obučavanje o sigurnosti bolesnika.

Ljudski čimbenici rizika imaju veliku ulogu u pružanju sigurne bolesničke skrbi, i mi ćemo raditi na pouzdanom osiguranju toga cilja zajedno s našim kirurškim, sestrinskim i drugim kliničkim suradnicima.

Naši suradnici u industriji imaju važnu ulogu u razvijanju, proizvodnji i opskrbi zdravstvenih ustanova lijekovima i opremom sigurnih za bolesničku skrb.

Anesteziologija je bila vodeća medicinska specijalnost koja je unaprijeđivala područje sigurnosti bolesnika. Nismo samodopadni i znamo da još postoje brojna područja koja trebamo unaprijediti kroz istraživanja i inovacije.

Nikakve etičke, zakonske ili regulatorne potrebe ne bi smijele umanjiti ili ukinuti bilo koju od zaštitnih mjera donesenih ovom Deklaracijom.



DALJNJA LITERATURA:




 
kim d et al
The preanesthetic interview by anesthesiology residents ..

saznaj više

 
chaneaud c et al
Informed consent for research obtained during the intensive care unit stay saznaj više

 
lee n et al

A survey on informed consent process for epidural analgesia in labor pain in Korea
saznaj više

 
chaneaud c et al

Research in critically ill patients: standards of informed consent
saznaj više


Vodeće potrebe

Danas se zajedno s Europskim anesteziološkim vijećem (European Board of Anaesthesiology, EBA) zalažemo u deklariranju slijedećih ciljeva za poboljšanje Sigurnosti bolesnika u Europi. Za realizaciju ovih ciljeva biti će potrebna uska suradnja između Europskih udruženja, pri čemu će doprinos i napori  Europskog anesteziološkog udruženja (European Society of Anaesthesia, ESA) biti ključni :

Sve institucije zadužene za provođenje perioperacijske anestezijske skrbi bolesnika (u Europi) trebale bi se držati minimalnih standarda praćenja preporučenih od strane EBA, kako u operacijskim dvoranama tako i u dvoranama za poslijeoperacijski oporavak.

Ovakve institucije bi trebale posjedovati protokole i uvjete potrebne za slijedeće:
  • provjeru opreme i lijekova,
  • prijeoperacijsku procjenu i pripremu,
  • etiketiranje štrcaljki,
  • otežanu/neuspjelu intubaciju,
  • malignu hipertermiju,
  • anafilaksiju,
  • intoksikaciju lokalnim anesteticima,
  • masivno krvarenje,
  • kontrolu infekcije i poslijeoperacijsku skrb, uključujući
  • liječenje boli.


Sve institucije koje osiguravaju sedaciju za bolesnike trebale bi se držati standarda za sigurnu praksu koji odgovaraju provjerenim anesteziološkim standardima sedacije.

Sve bi institucije trebale poduprijeti inicijative Svjetske zdravstvene organizacije; Sigurna kirurgija čuva  život (Safe Surgery Saves Lives) i Lista provjere (Checkliste).

Sve anesteziološke jedinice u Europi moraju biti sposobne izdati godišnje izvješče o poduzetim mjerama za poboljšanje sigurnosti bolesnika i rezultatima na lokalnoj razini.

Sve institucije koje pružaju anesteziološku skrb bolesnika moraju sakupiti potrebne podatke u cilju sastavljanja godišnjeg izvješća o kretanju morbiditeta i mortaliteta.

Sve institucije koje pružaju anesteziološku skrb bolesnika moraju surađivati s nacionalnim ili drugim subjektima koji rade na sigurnosti bolesnika, kao i s incidentnim izvješćajnim sustavima. Sredstva za to moraju biti osigurana.


Zaključak

Ova deklaracija naglašava ključnu ulogu anesteziologa u promociji sigurne perioperacijske skrbi.


:: Božić Alfred, dr.med. :: spec. anesteziolog :: Klinika za anesteziologiju i intenzivno liječenje, KBC Rijeka ::






izvorni članak

AAC 8


 
Literatura:


1. World Alliance for Patient Safety. Organization Web Site. World Health Organization. http://www.who.int/patientsafety/en/index.html. Posljednji pristup: 26. travnja 2011. godine

2. Li G, Warner M, Lang B, Huang L, Sun L. Epidemiology of Anesthesiarelated Mortality in the United States, 1999–2005. Anesthesiology 2009; 110(4):759-65.

3. APSF-Anesthesia Patient Safety Fondation. Organisation Web Site.
http://www.apsf.org/about.php. Posljednji pristup 26. travnja 2010. godine

4. Weiser TG, Regenbogen SE, Thompson KD, Haynes AB, Lipsitz SR, Berry WR, Gawande AA: An estimation of the global volume of surgery: a modelling strategy based on available data. Lancet 2008; 372:139-44

5. World Federation of Societies of Anaesthesiologists. 2008 International Standards for a Safe Practice of Anaesthesia. http://anaesthesiologists.org/en/guidelines/safety-and-quality-of-practiceguidelines.html. World Federation of Societies of Anaesthesiologists. Posljednji pristup: 4. kolovoza 2010. godine.



:: važne pravne informacije ::

HDGO portal pruža stručne informacije o brojnim temama i događanjima u ginekologiji, opstetriciji i humanoj reprodukciji. Svrha navedenih informacija nije davanje medicinskih savjeta ili uputa o uporabi pojedinih proizvoda niti promocija pojedinih proizvoda kao takvih. Niti jedan posjetitelj web portala ne smije koristiti informacije sadržane na ovom portalu za dijagnosticiranje ili liječenje zdravstvenog problema ili bolesti bez savjetovanja sa stručnim medicinskim osobljem jer su informacije objavljene na portalu predviđene kao dodatak, a ne kao zamjena za stručnost, vještinu, znanje, iskustvo i procjenu specijaliste za ginekologiju i opstetriciju koji se brine o bolesnici, odnosno trudnici.

HDGO je poduzeo i ubuduće će poduzimati odgovarajuće napore kako bi informacije sadržane na ovom web portalu bile točne i precizne, ali istovremeno ne daje nikakva jamstva glede njihove potpunosti. Shodno tome, takve informacije ne mogu služiti kao predložak za sudsko medicinska vještačenja. Takve informacije HDGO priopćuje svojim članovima na redovitim okupljanjima i putem stručnih smjernica odobrenih od strane nadležnih tijela.

Stručne smjernice HDGO donose se prema strogim stručnim pravilima i specifičnim uvjetima ginekološke i opstetričke struke u RH, te se nakon odobrenja od strane nadležnih tijela objavljuju s posebnom napomenom.