Hormonska terapija dozvoljena uz antikoagulanse


Žene koje uzimaju antikoagulantnu terapiju zajedno s hormonskom terapijom, nisu u povećanom rizik za rekurentnu vensku tromboemboliju (VTE) u odnosu na žene koje primaju antikoagulantnu terapiju bez hormonske terapije, navodi se u kohortnoj EINSTEIN studiji o dubokoj venskoj trombozi i plućnoj emboliji objavljenom online u znanstvenom časopisu „Blood“.

Učestalost VTE je 3,7% godišnje "kod" hormonske terapije i 4,7% godišnje "bez" hormonske terapije, uz prilagođen omjer rizika 0,56, navode Dr. Ida Martinelli iz „Fondazione Istituto di Ricovero e Cura Carattere Scientifico Granda Ospedale Maggiore Policlinico“ u Milanu, Italija i njezini kolege.

Gornja granica od 95% intervala pouzdanosti za omjer rizika isključuje klinički značajnu razliku kod rekurentne VTE, objašnjavaju.

EINSTEIN studija o dubokoj venskoj trombozi i plućnoj emboliji je uključila žene koje su bile mlađe od 60 godina (n = 1888) i koje su primale antikoagulanse, bilo rivaroxksban ili enoksaparin / vitamin K antagonist.

Rezultati su bili isti za pre i postmenopauzu kod žena koje su uzimale hormonsku terapiju s estrogenom i kod onih koje su uzimale samo hormonsku terapiju s progestinom. Žene koje su uzimale rivaroxaban su, međutim, imale povećan rizik za abnormalno krvarenje iz maternice u usporedbi sa ženama koje su primale enoksaparin / antagonist vitamina K.

Istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da žene koje su koristile hormonsku terapiju imaju slične stope abnormalnog krvarenja maternice i krvarenja iz maternice koja je dovela do transfuzije krvi kao i žene koje nisu primale hormonsku terapiju. Autori sugeriraju da kvalitetnije liječenje anemije može smanjiti potrebu za transfuzijom kod žena s krvarenjem iz maternice.

Treba razmišljati o potrebama žena

Premenopauzalne žene koje uzimaju oralnu antikoagulantnu terapiju zahtijevaju adekvatne mjere kontracepcije za sprečavanje trudnoće da bi izbjegle ozbiljne toksične učinke na fetus.

Svakoj ženi treba odrediti individualne rizike i koristi od različitih oblika kontracepcije, rekla je Dr. Daniela Carusi, voditeljica opće ginekologije i kirurške opstetricije u „Brigham and Women's Hospital“, Boston, Massachusetts.

Dr. Carusi smatra da su pronađeni rezultati istraživanja utješni i u skladu s trenutnom medicinskom praksom.

"To je modus koji su već neki liječnici proveli, nakon razmatranja teorijskih rizika i koristi. Studija je napravila neke podatke na pretpostavkama i otvorila mogućnosti za žene na antikoagulantima. Nisam sigurna da je dovoljno da se promijeni praksa za sve žene - treba izvagati individualne rizike i koristi", izjavila je.

Svjetska zdravstvena organizacija je 2015. godine objavila revidirane kriterije medicinskih uvjeta za upotrebu kontracepcije. Revizija navodi da, "premda su dokazi o riziku od venske tromboze uz uporabu samogestagenske kontracepcije nedosljedni, bilo koji mali povećani rizik je znatno manji nego s kombiniranim oralnim kontraceptivima.

Ograničeni dokazi upućuju da umetanje levonorgestrel-otpuštajućeg intrauterinog uloška ne utječe na rizik velikog krvarenja kod žena na kroničnoj antikoagulantnoj terapiji."

Blood. Objavljeno online 2015.



:: Dubravka Dedeić, dr.med :: spec. ginekologije i porodništva :: Zagreb